پرده کتان

پرده کتان یا به‌بیان صحیح‌تر پرده لینن یکی از پرکاربردترین انواع پرده در خانه‌های ایرانی است. پرده‌ی کتان به‌سبب دوام، زیبایی، امکان چاپ طرح‌های مختلف و دوخت آن به حالت‌های متنوع طرف‌داران بسیاری دارد. این پرده با استفاده از پارچه‌ی کتانی که بافته شده از گیاه فلکس است دوخته می‌شود. در این نوشته به معرفی پارچه و پرده‌ی کتانی و مهم‌ترین نکات در خرید این نوع پرده خواهیم پرداخت.

تفاوت پرده کتان و پرده لینن

از آن‌جا که برداشت و تصویر از پرده کتان و لینن اغلب اشتباه است و این دو نوع پارچه گاه به‌جای یک‌دیگر درنظر گرفته می‌شوند، بهتر است قبل از شروع مختصری درمورد تفاوت پرده کتان و پرده لینن، که بعضی به اشتباه آن را لنین می‌خوانند، توضیح دهیم.

پارچه‌ی کتان بافته شده با استفاده از مواد اولیه‌ای ست که از گیاه پنبه (cotton plant) به دست آمده‌اند، اما پارچه‌ی لینن با استفاده از الیاف گیاه فلکس (flax plant) که به فارسی گیاه کتان نامیده می‌شود بافته شده. درواقع شاید شباهت ترجمه‌ی گیاه فلکس به فارسی و نام پارچه‌ی کتان باعث شده تا درنهایت دو پارچه‌ی لینن و کتان به اشتباه به‌جای هم درنظر گرفته شوند.

درواقع زمانی که صحبت از پارچه‌ا‌ی از جنس کتان می‌شود، یعنی پارچه‌ای که از گیاه کتان بافته شده، منظور همان پارچه‌ی لینن است، اما منظور از پارچه کتان پارچه‌ی پنبه‌ای ست و شامل انواع متنوع پارچه مانند پارچه چیت، پارچه چلوار، پارچه کرباس و … می‌شود.

ماده‌ی اولیه مورد استفاده در بافت پارچه‌ی بافته شده با استفاده از گیاه کتان (پارچه‌ی لینن)

همان‌طور که گفتیم پارچه‌ی لینن با استفاده از گیاه کتان بافته می‌شود. کتان گیاهی ست که بیشتر به‌سبب کاربرد آن در تولید محصولات مختلف از جمله انواع پارچه کتان کشت می‌شود و به‌خاطر دانه‌ها و فیبر خود دارای تقاضای بالایی ست. گیاه کتان یک گیاه فصلی است و نزدیک به 100 روز طول می‌کشد تا این گیاه آن‌قدر رشد کند که به شرایط کامل برای برداشت برسد. این گیاه دارای گل‌هایی به رنگ‌های بنفش، آبی و سفید و البته به‌ندرت قرمز است که یک‌بار در طول زندگی این گیاه شکوفه می‌کنند.  گیاه کتان بیشتر در مناطق سرد و مرطوب رشد می‌کند و قادر به تحمل درجه حرارت بالا نیست. روسیه، فرانسه، بلژیک، چین، مصر، شمال ایتالیا و بخش‌هایی از کانادا و آمریکا مناطقی هستند که این گیاه در آن‌ها رشد بیشتری دارد.

پارچه‌ لینن چگونه بافته می‌شود؟

رشته‌های الیاف موجود در ساقه‌ی گیاه کتان برای بافت انواع پارچه‌ی کتانی یا همان پارچه لینن مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای بافت پارچه لینن لازم است تا گیاه کتان به‌طور کامل از ریشه جدا شود. مراحل زیر برای بافت پارچه لینن طی می‌شوند:

1- پس از برداشت گیاه کتان، گیاه کاملاً خشک می‌شود.

2- دانه‌های گیاه کتان برای استفاده در مواردی مانند برداشت روغن آن‌ها برای آشپزی بیرون آورده می‌شوند.

3- گیاه کتان در معرض رطوبت قرارداده می‌شود تا پکتین (pectin) که ماده‌ای موجود در گیاه کتان برای چسباندن فیبرهای این گیاه است تجزیه شود. خیساندن گیاه معمولاً به‌صورت طبیعی انجام می‌شود و معمولاً 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارد.

4- پس از خیساندن گیاه فیبرهای آن از پوسته‌ی بیرونی جدا می‌شوند. فیبرها به دوصورت کوتاه و بلند در پوسته وجود دارند. برای بافت پارچه‌ی لینن از الیاف بلند که نرم‌تر است و ظاهری درخشنده‌تر دارد استفاده می‌شود.

5- الیاف به‌دست آمده از پوسته‌ی گیاه کتان داخل دستگاه نخ‌ریسی قرار می‌گیرد و پیوسته برای اطمینان از کیفیت بافت بررسی می‌شود.

6- محصول مرحله‌ی قبل با استفاده از دستگاه‌های مختلف بافت پارچه به اشکال مختلف به پارچه‌ی لینن تبدیل می‌شوند. دستگاه‌ها بسته به تکنولوژی و پیچیدگی‌ای که دارند می‌توانند پارچه‌هایی ساده تا پارچه‌هایی با طرح‌های پیچیده‌تر را ببافند. در مرحله‌ی بافت پارچه لینن به فاکتورهای دیگری مانند افزایش مقاومت پارچه در برابر چروک شدن نیز توجه می‌شود

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان دکوپیک، مشاهده طرح های بیشتر و آگاهی از تخفیف های روز ، با ما در تماس باشید

انواع پارچه لینن

دسته‌بندی پارچه‌های لینن معمولاً با توجه به شیوه‌ی بافت الیاف به‌دست آمده از گیاه کتان صورت می‌گیرد اما ممکن است این دسته‌بندی با درنظر گرفتن فاکتورهای دیگری مانند محل پرورش گیاه کتان نیز انجام شود. به‌عنوان مثال لینن ایرلندی بهترین و گران‌قیمت‌ترین نوع لینن است و پس از آن لینن‌های اروپایی، اسکاتلندی، آلمانی، روسی و درنهایت لینن چینی قرار دارند که البته لینن چینی از نظر کیفیت به‌هیچ وجه به پای لینن‌های اروپایی نمی‌رسد.

درحال حاضر الیافی که برای بافت پارچه لینن مورد استفاده قرار می‌گیرد با بعضی از دیگر انواع الیاف مانند الیاف پنبه و پشم ترکیب می‌شود.

شناخته‌شده‌ترین انواع پارچه لینن شامل موارد زیر هستند:

1- داماسک (دمشق)

این نوع پارچه‌ی لینن اصالتاً مربوط به دمشق است. الیاف کتان استفاده شده در داماسک با استفاده از دستگاه بافندگی ژاکارد، که امکان بافت پارچه‌هایی با طرح‌ونقش زیبا را فراهم می‌سازد، بافته می‌شود. پارچه‌ی داماسک جلوه‌ای بسیار لوکس دارد و بیشتر برای رومیزی و پرده استفاده می‌شود.

2- کمبره‌ای

این نوع پارچه لینن دارای الیاف نازک و ظریفی ست که اصالتاً به منطقه‌ی کمبره در شمال فرانسه تعلق دارد. این نوع پارچه لینن از درخشندگی بسیاری برخوردار است، سطحی ظریف دارد و برای انواع سوزن‌دوزی گزینه‌ای ایده‌آل است.

3- لینن ملحفه‌ای

لینن ملحفه‌ای وزن بیشتری دارد و عموماً در دوخت ملحفه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- لینن مومیایی

این نوع پارچه نزدیک به 5000 سال پیش از میلاد در مصر برای مومیایی کردن فراعنه مورد استفاده قرار می‌گرفته و کفن تورین که یک پارچه‌ی مقدس برای مسیحیان بوده و هم‌اکنون در کلیسای سنت‌جان ایتالیا نگه‌داری می‌شود نیز با استفاده از همین نوع لینن ساخته شده است. پارچه لینن مومیایی کاملاً طبیعی ست و با استفاده از فرایندهای شیمیایی سفید‌رنگ نشده و دارای ضخامت و وزن بیشتری نسبت به سایر انواع لینن است.

5- لینن دستمال‌گردن

این نوع لینن نرم‌ترین نوع لینن است و حالت نیمه‌حریر دارد. لینن دستمال‌گردن برای دوخت دستمال‌گردن‌های بسیار ظریف همراه با قلاب‌دوزی، لباس کودک و پیراهن‌های ظریف مناسب‌تر است.

ویژگی‌های پارچه لینن

پارچه لینن یکی از ظریف‌ترین، زیباترین و البته ارزش‌مندترین پارچه‌ها ست و به‌سبب ویژگی‌های خاص خود در دوخت محصولات متنوعی از لباس و دستمال‌گردن گرفته تا رومیزی و پرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از ویژگی‌های این پارچه شامل موارد زیر هستند:

 • پارچه لینن بسیار نرم است و با شست‌وشو و استفاده‌ی بیشتر لطافت بیشتری هم پیدا می‌کند.
 • پارچه‌ لینن به‌خوبی رنگ‌های غلیظ را جذب می‌کند.
 • این پارچه به‌خوبی رنگ می‌شود و رنگ آن به‌ندرت پوسته می‌گردد.
 • پارچه لینن از فیبر بسیار مقاومی بافته شده است.
 • پارچه لینن امکان عبور هوا را فراهم می‌سازد و باعث ایجاد حس خنکی می‌شود.
 • استفاده از پارچه لینن برای دوخت لباس، لباس را بسیار راحت می‌کند.
 • لینن دارای استحکام به‌مراتب بیشتری نسبت به پارچه کتان است.
 • پارچه لینن ضدحساسیت است چرا که عموماً گیاه فلکس بدون استفاده از آفت‌کش‌ها کشت می‌شود.
 • ظاهر این پارچه لوکس و گران‌قیمت است.
 • پارچه لینن پرز نمی‌دهد.
 • پارچه لینن به‌اندازه‌ی پرده کتان تحت تأثیر حرارت قرار نمی‌گیرد.
 • شست‌وشو و نگهداری پارچه لینن بسیار آسان است.
 • پارچه لینن پس از شست‌وشو به‌سرعت خشک می‌شود.
 • پارچه لینن برای دوخت انواع محصولات پارچه‌ای مناسب است.

نحوه شستن پرده لینن یا به قول عام پرده کتان

یکی از ویژگی‌های قابل توجه پرده‌های لینن است که هرچه پارچه لینن بیشتر شسته شود دارای درخشش و لطافت بیشتری می‌شود. علاوه بر این پارچه لینن پس از شست‌وشوی بیشتر کم‌تر چروک می‌شود و چنان‌چه از آن برای دوخت لباس استفاده شده باشد، لباس راحت‌تر خواهد بود.

بهترین روش برای شستن پرده‌ لینن یا پرده کتان سپردن آن به خشک‌شویی‌های حرفه‌ای ست، اما می‌توان پرده لینن یا پرده کتان را با درنظر داشتن برخی اقدامات احتیاطی با استفاده از لباسشویی‌های خانگی و دست نیز شست. نکات زیر می‌توانند در این راستا کمک کننده باشند:

1- پارچه لینن پس از نخستین بار شست‌وشو حدود 3 درصد و گاه بیشتر جمع شده و کاهش حجم پیدا می‌کند. توجه به این نکته هنگام دوخت پرده یا نوعی پوشاک با استفاده از پارچه لینن حائز اهمیت است و با توجه به آن بهتر است پیش از دوخت پرده این پارچه را شسته و سپس نسبت به دوخت اقدام نمود.

2- پیش از شستن پرده لینن یا پرده کتان بهتر است به لکه‌هایی که احتمالاً روی آن وجود دارند توجه داشت و تا حد امکان ابتدا آن‌ها را از بین برد.

3- استفاده از سفیدکننده‌های دارای کلر برای تمیز یا سفید کردن پرده لینن توصیه نمی‌شود. بهترین روش برای از بین بردن آلودگی‌هایی مانند کپک از روی پرده لینن غوطه‌ور ساختن آن در محلول پراکسید هیدروژن است. برای از بین بردن دیگر لکه‌ها نیز می‌توان پرده لینن را به مدت 30 تا 45 دقیقه در یک شوینده‌ی ملایم رقیق شده غوطه‌ور ساخته و سپس نسبت به شست‌وشوی آن اقدام نمود. درصورتی‌که لکه‌ها با استفاده از این روش‌ها پاک نشدند بهتر است پرده را به خشک‌شویی سپرد و از به‌کار بردن شوینده‌های قوی یا مواد  و روش‌های خشن برای برداشتن لکه از روی پرده لینن خودداری کرد. این دستورالعمل برای پرده کتان نیز کاربرد دارد.

4- بهتر است پیش از اولین شست‌وشو ابتدا قسمتی از پرده لینن را با استفاده از یک شوینده‌ی خاص شست‌وشو داد تا از عدم تأثیر منفی مواد آن بر پارچه مطمئن شد و سپس کل پارچه را در محلول آب و شوینده قرار داد.

5- درصورت امکان بهتر است پیش از شستن پارچه لینن به دستور شست‌وشوی موجود روی لیبل پارچه، خصوصاً درمورد لباس‌های لینن، توجه شود.

6- درصورت استفاده از ماشین لباسشویی برای شست‌وشوی پرده لینن بهتر است از ملایم‌ترین برنامه‌ی شست‌وشو استفاده شود و همچنین مواد شوینده‌ای که داخل محفظه‌ی لباس‌شویی قرار می‌گیرند ملایم و فاقد ریزدانه‌های خشن باشند. استفاده از مواد شوینده‌ی قوی و غلیظ می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی روی پارچه لینن، خصوصاً روی پارچه‌های لینن رنگی و طرح‌دار، شود. شامپوهای ملایم یا پودر صابون‌ها از جمله بهترین شوینده‌ها برای شستن پرده لینن هستند.

7- استفاده از آب داغ برای شستن پرده لینن می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود و بهتر است برای شستن این پارچه، چه با استفاده از ماشین لباس‌شویی و چه با دست، از آب سرد یا ولرم استفاده شود.

8- شستن پارچه لینن با استفاده از آب سخت می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفیدی روی پارچه شود و به‌همین سبب توصیه می‌شود افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که دارای آب سخت است شستن پرده و دیگر پارچه‌های لینن خود را به خشک‌شویی واگذار کنند.

9- یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش لطافت پرده لینن و به‌طور کلی هر پارچه‌ای که با استفاده از الیاف طبیعی بافته شده استفاده از نرم‌کننده‌ی موی سر در آخرین مرحله‌ی شست‌وشوی پارچه است.

10- هنگام آب‌کشی پرده لینن باید از پاک شدن کامل شوینده از سطح پارچه اطمینان حاصل شود چرا که باقی ماندن شوینده روی سطح پارچه می‌تواند لکه‌های سفید یا زردرنگی را روی آن ایجاد کند.

11- وارد آوردن فشار بیش از اندازه به پارچه لینن برای آب‌گیری پس از شست‌وشو می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. فشار اندکی به اطراف پارچه برای گرفتن آب داخل پس از شست‌وشو کافی است.

12- درصورتی‌که روی پرده لینن لکه‌های زردرنگی ایجاد شده باشد می‌توان با اضافه کردن مقدار کمی زاج در مرحله‌ی آخر شست‌وشو لکه را از بین برد و پارچه را به حالت سفید اولیه بازگرداند.

13- آویختن پرده لینن یا پرده کتان نیمه مرطوب بهترین روش برای از بین بردن چروک‌های ایجاد شده در آن پس از شست‌وشو ست.

انواع پرده لینن از نظر طرح و مدل

پرده لینن که همان‌طور که گفته شد به اشتباه در ایران به پرده کتان معروف است تقریباً هیچ محدودیتی در مدل دوخت و طرح پارچه ندارد. درحقیقت ویژگی‌های پارچه لینن باعث شده تا بتوان هر طرح با رنگ‌های متعدد را به‌خوبی روی آن چاپ کرد و همچنین پرده را با خلاقیت و با توجه به سلیقه و نیازهای مشتریان به‌صورت‌های مختلف برش داده و دوخت. این ویژگی‌های پارچه لینن باعث شده تا این نوع پرده تقریباً در تمامی فضاهای منزل، محل کار، رستوران‌ها و … کاربرد داشته باشد و مانند برخی از دیگر انواع پرده استفاده از آن به فضاهای خاصی محدود نشود.

امکان خرید پرده کتان با طرح دلخواه از فروشگاه دکوپیک

یکی از مزایای قابل توجه پرده لینن یا پرده کتان این است که می‌توان هر طرح دلخواه را روی آن چاپ کرد و بدین ترتیب پرده‌ای در تناسب با دیگر عناصر دکوراتیو موجود در فضا در اختیار داشت. مسلماً این ویژگی کمک می‌کند تا بتوان دکوراسیون داخلی شکیل‌تر و زیباتری را طراحی کرد و دیگر مجبور به جست‌وجوی بسیار برای پیدا کردن پرده‌ای با طرحی نزدیک به سلیقه و در تناسب با پیدمان فضا نبود.

دکوپیک فروشگاه و تولید کننده محصولات نوین دکوراتیو این امکان را برای خریداران محترم فراهم ساخته تا تمامی طرح‌های مدنظر خود را برای چاپ روی پرده لینن یا همان پرده کتان سفارش داده و آن را با سایر محصولات دکوراتیو موجود در فروشگاه دکوپیک، که آن‌ها هم امکان چاپ طرح دلخواه را دارند، هماهنگ کنند. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با روال سفارش  و خرید پرده کتان یا لینن با طرح دلخواه با استفاده از شماره تلفن‌های ذکر شده در وب‌سایت ما با کارشناسان دکوپیک ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود در ارتباط با پرده کتان را کسب نمایید.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان دکوپیک، مشاهده طرح های بیشتر و آگاهی از تخفیف های روز ، با ما در تماس باشید

سبد خرید فروشگاه
اینستاگرم واتس‌اپ واتس‌اپ تلگرام
نوار کناری
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد